Çekme karavanlarda genişletilmiş ve farklı hizmetler ile zenginleştirilmiş sigorta hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler maddi kayıplar ve hasarlar için koruma oluşturmaktadır.

Karavan genel tanımıyla; insanların tatillerini geçirirken barınak olarak kullandıkları içerisinde yataklar, masa, sandalye gibi yaşam alanı eşyaları bulunan, bir otomobilin arkasına takılarak çekilen, tekerlekli araçtır. Son yıllarda değişen koşullarla birlikte tatil anlayışları da değişim gösterdi. Değişim gösteren tatil anlayışları içerisinde yer alan karavan tatili son senelerde birçok doğa severin tercih etmesiyle oldukça popüler hale geldi. Karavan tatili yapmak isteyen kişilerin öncelikle kendilerine uygun bir karavan kiralamaları veya satın almayı tercih etmeleri gerekmektedir. Karavan kullanımının bazı temel prosedürleri bulunmaktadır. Ehliyet, ruhsat, satış işlemleri, çekme karavan sigortası vb. konular karavan sahibi olmak isteyen kişilerin sağlaması gereken bazı kuralları içermektedir. Karavan satın almak tıpkı ev, araba seçimleri gibi önemli bir konudur.

Bu içeriğimizde karavan severler için çekme karavan sigortası konusunda bilgiler vereceğiz ancak öncelikle temel konular ile başlayalım. En çok merak edilen konulardan biri olan “Motokaravan ve Çekme Karavan arasındaki farklar” ile yazımıza başlayalım.

Motokaravan ve Çekme Karavan Arasındaki Farklar

Karavan; motokaravan ve çekme karavan olarak iki farklı türe ayrılır. Motokaravan; araba, minibüs, midibüs, kamyon, otobüs, tır gibi motorlu taşıtların modifiye edilerek içerisine mutfak ekipmanları, yataklar, koltuk vb. yaşam modülleri eklenmesiyle birlikte ortaya çıkarılan karavan çeşididir.

Motokaravanların sınırı ve çeşidi bulunmamaktadır, isteğe göre modifiye edilebilir ve kullanım tercihlerine göre satın alınabilir. Bu karavan çeşidinde itici güç direkt olarak karavanın kendisinde olduğu için harici bir güce ihtiyaç duyulmamaktadır.

Çekme karavan ise içerisinde; mutfak gereçleri, yataklar, koltuk, masa, sandalye vb. yaşamak ve kullanmak için gerekli ekipmanların yer aldığı kendiliğinde itici bir güç bulunmayan ve motorlu taşıtlar tarafından çekilerek götürülen karavan çeşididir.

Son yıllarda çekme karavan türünün kiralanması ve satın alması popülerleştiği için bu konuyla ilgilenen kişiler çekme karavan özelliklerini ve kullanım durumlarındaki ehliyet, sigorta, ruhsat vb. prosedürleri merak eder hale gelmiştir.

Çekme Karavan Özellikleri Nedir?

Çekme karavanlar kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Bu karavan çeşitleri ağırlıklarına göre sınıflandırılır ve belirli prosedürlere sahip olurlar. Ağırlıkları bakımından incelendiğinde çekme karavanlar 750 KG altında ve 750 KG üstünde olarak sınıflandırılmaktadır. En masrafsız ve rahat kullanımı olan ise 750 KG altında bulunan çekme karavanlardır.

750 KG altında bulunan karavan türünde kullanım için B sınıfı ehliyetinizin olması yeterlidir. Ek bir plaka çıkarmaya gerek duymazsınız. Kendi aracınızın plakasını takarak trafiğe çıkabilirsiniz. Ayrıca bu karavan türünde ek bir vergi ve sigorta masrafı da bulunmamaktadır. Yalnızca aracınızın ruhsatında çeki demirine sahip olan ibarenin bulunması gereklidir.

750 KG üstünde bulunan çekme karavanlar ise bazı detaylı prosedürlere sahiptir. Bu tür karavanlarda yıllık vergi yoktur fakat muayeneden geçme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu karavanı kullanmak için B sınıfı ehliyet türü yetersiz kalmaktadır. BE, CE veya D sınıfı bir ehliyet sahibi olduğunuz zaman bu karavan türlerini kullanabilirsiniz.
750 KG üstünde kalan karavanlar için ruhsat işlemlerinin yapılması zorunlu tutulmuştur. Çekme karavanlarda ağırlıktan dolayı trafik güvenliğinin sağlanması için 80 Km’lik bir hız limiti koyulmuştur ve bunun aşılmaması gereklidir.

Herhangi bir aksilik, kaza vb. durumda güvence çok önemli olduğundan karavan kiralama ve satın alma işlemlerinde özellikle sigorta konusu önem arz etmektedir. Çekme karavanlar motorsuz taşıt sınıfında olduklarından dolayı zorunlu trafik sigortasına tabi olmasa da çeken aracın sigortasından yararlanmaktadır. Dilerseniz özel sigorta çeşitleri ile karavanınızı güvence altına alabilirsiniz.

Çekme Karavan Sigortası Kapsamı

Çekme karavanlarda genişletilmiş ve farklı hizmetler ile zenginleştirilmiş sigorta hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler maddi kayıplar ve hasarlar için koruma oluşturmaktadır.

Sigorta paketlerinin içinde bulunan hizmetler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Doğal afetler sonucunda karavanda oluşan hasarların onarımı,
 • Yol yardım hizmetleri,
 • Karavanın çarpması, çarpışması ya da karavan çarpılması sonucunda meydana gelen hasarlar,
 • Karavanın devrilmesi, düşmesi ve yuvarlanması sonucunda meydana gelen hasarlar,
 • Yanma sonucunda meydana gelen hasarlar,
 • Karavanda meydana gelen hırsızlık durumları,
 • 3.kişiler tarafından karavana verilen kötü niyetli zararların hasarları,
 • Cam kırılması, anahtar kaybı gibi durumlarda meydana gelen hasarlar,
 • Kemirgen hayvanların araca verdikleri zararlar,
 • Hatalı çekme ve çekilme sonucunda oluşan hasarlı durumlar,
 • Terör sonucu oluşan hasarlar,
 • İsteğe bağlı yurt dışı teminatı,
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı şeklinde sunulan bu tarz durumlar sigorta yaptırılması halinde karavan kullanıcısına herhangi bir aksilik durumunda sunulan geniş imkanlarla büyük kolaylık sağlamaktadır.

Add Comment

Size destek olabilmek için buradayız.