Çekme karavan sigortası zorunlu bir sigorta çeşidi değildir. Trafik sicil kayıtları olmadığı için sigorta yapma zorunluluğu da yoktur.

Karavan uzun yıllardır kullanılan bir seyahat ve konaklama aracıdır. Geçmişte ekonomik konaklama yerleri olarak görülmesine ve ev gibi kullanılmasına rağmen günümüzde bir tatil yöntemidir. Seyahat etmeyi seven gezgin ruhlu kişiler karavan tatilini tercih etmektedir. Bu tercihlerinin en büyük sebebi ise konaklama derdi olmadan gezebilmektedir. Günümüzde karavanların içerisinde yatak, tuvalet, duş gibi kısımların var olması karavan tatillerini konforlu hale getirir. Ayrıca elektrik, temiz su ve sıcak su gibi imkanlar da karavanları küçük evlerden farksız hale getirmektedir.

Kısa sürede birden fazla yer görmek isteyen, uzak yerlere gitmek isteyen veya plansız tatil yapmayı seven kişiler için en uygun tatil yöntemi karavandır. Karavanlar gerek turistik geziler için gerekse de yaz tatilleri için çokça kullanılmaktadır. Lakin karavan severlerin aklındaki en büyük endişe olası bir görülmez kaza sonrası oluşabilecek maddi zararlardır.

Sürücüden bağımsız olarak gerçekleşebilecek bir talihsizlik büyük masraflara sebep olabilir. Bu durumu çözmenin yolu ise karavan sigortasıdır. Sigorta sayesinde görülmez kazalar sonucunda maddi zarara girmekten kurtulabilirsiniz.

Çekme Karavan Nedir?

Karavanlar çekme karavan ve motokaravan olmak üzere ikiye ayrılır. Motokaravanlar kendi motoru ile seyahat edebilirlerken çekme karavanlar bir araca bağlanılarak hareket edebilir. Bu sebeple çekme karavanların sigorta poliçeleri motokaravan poliçeleri gibi işlemez. Çekme karavanlar yük sınıfında olduğu için ağırlıklarına göre ikiye ayrılır. 750 kilogram ve üstünde olan çekme karavanlar O2 sınıfındayken altındaki karavanlar O1 sınıfındadır.

Ayrıca çoğu çekme karavan herhangi bir plaka veya trafik sicil kaydına ihtiyaç duymazlar. Araçtan bağımsız hareket edemeyecekleri için evin arkasına bağlanmış küçük evler olarak görülebilirler. Çekme karavan özellikleri ve türleri sigorta sürecini de etkiler ve poliçelerin farklılık göstermesine sebep olur.

Çekme Karavan Sigortası Nedir?

Çekme karavan sigortası aracınızı güvenceye almanın en pratik yollarından birisidir. Olası bir kaza sonrası oluşabilecek maddi zararı minimuma indirir ve ekonominizi korur. Lakin çekme karavanların trafik sicil kaydı olmaması sebebiyle trafik sigortası yapılmamaktadır. Bunun yerine O1 ve O2 sınıfı çekme karavanlarda ve Tiny House için düzenlenen poliçeler genişletilmiş Kasko poliçesi kapsamında teminatlar içeren sigorta poliçeleri düzenlenebilmektedir.

Çekme karavanlarda Savrulma Sistemi Trailer Control (ATC) veya Anti Yalpalama Kaplini sistemi varsa kasko poliçe primi üzerinden %10 indirim uygulanabilmektedir. Böylece çekme karavan sigortası hizmetimizden kolayca yararlanabilirsiniz.

Çekme Karavan Sigortası Zorunlu Mu?

Çekme karavan sigortası zorunlu bir sigorta çeşidi değildir. Trafik sicil kayıtları olmadığı için sigorta yapma zorunluluğu da yoktur. Tamamen karavan sahibinin isteği doğrultusunda karavanı korumak amacı ile düzenlenen kasko poliçesi bulunmaktadır. Çekme karavan sigortası zorunlu olmasa da birçok karavan sahibi tarafından tercih edilmektedir.

Bu sigorta türü geniş kapsama alanları sebebiyle; çarpma, yanma, kemirgen saldırısı, doğal afet veya anahtar kaybı gibi olabilecek tüm talihsizlikleri engeller. Bu sebeple çoğu karavan sahibi çekme karavan sigortası yaptırarak kendilerini güvence altına alır ve böylelikle maddi bir zarar görmez.

Çekme Karavan Sigorta Değeri Nasıl Hesaplanır?

Çekme karavan sigorta değeri için karavanı imal eden firma tarafından hazırlanmış olan fatura gereklidir. Poliçede esas alınan bedel beyana göre belirleneceği için günlük satış bedeli teminat bedeli olarak kabul edilir. Bu nedenle karavanların standart bir bedeli bulunmamakta olup kişiye özel bedel belirlenmektedir. Karavanın modeli bu bedel belirlenirken önem taşımaktadır. Her modelin farklı özellikleri olması sebebiyle değerleri de birbirinden farklıdır.

Ayrıca karavanın içerisindeki donanımlar da karavanın değerini değiştirebilmektedir. Kişiye özel tasarımlar ve teknolojik donanımlar hesaplanır ve aracın değerine eklenir. Böylece karavanınızın değeri belirlenmiş olur. Çekme karavan sigorta değeri belirlendikten kısa süre sonra sigortanız başlar ve aracınızı her türlü talihsizlik karşısında korunur. Elinizde olmayan sebeplerden ötürü maddi zarara girmekten kaçınır ve seyahatlerinize gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz.

Add Comment

Size destek olabilmek için buradayız.