Karavan sigortası, karavan ile seyahat etmekten keyif alan kişiler için oldukça kullanışlı bir sigortadır. Gezgin ruhlu insanlar tarafından sıkça tercih edilen bu sigorta türü, bütün motokaravan araçlarınızı koruma altına alır.

Son zamanlarda pandeminin de etkisiyle özgürce gezmek isteyen insanların sayısı oldukça arttı, dolayısıyla karavan satışlarında da son zamanlarda büyük bir patlama yaşandı. Yüklü miktarlar ödeyerek satın alınan motokaravanlarınızın başına bir şey gelmemesi için de karavan sigortası şart hale geliyor.

Karavanlar yalnızca uzun seyahatlere çıkmak için bir araç değil, aynı zamanda hayatlarının çoğunu geçirdikleri ikinci bir evdir. Bu yüzden karavanlarınızı sigorta altına alırken özenle araştırma yapmak ve kendinize karavanlar için en uygun sigorta şirketini bulmak oldukça önemlidir.

Karavan Sigortası Paketleri ve Hizmet Kapsamı

Karavan sigortasının kapsamı şu şekilde maddelendirilebilir:

 • Aracınızın çarpma durumları,
 • Aracınızın devrilmesi, yuvarlanması ve düşmesi
 • Aracınızın çalınması ve çalınmaya teşebbüsü,
 • Doğal afetlerin verdiği hasarlar,
 • Yol yardım hizmetleri,
 • İsteğe bağlı olarak yurt dışı teminatı ,
 • Hasarsızlık koruması,
 • Kemirgen hayvanlardan kaynaklanan zararlar,
 • Terör olayları,
 • Anahtar kaybı,
 • Cam kırılması,
 • Aracınızın çekilmesi gibi daha birçok riske karşı aracınız güvence altına alınır.

Karavan kasko hizmetinin geçerlilik süresi başladığı günden itibaren 366 gün olarak hesaplanmaktadır. Sigortanızı yaptırdıktan yaklaşık bir sene sonra poliçenizi tekrarlayabilirsiniz.

Karavan sigortası yaptıracak olan kişiler farklı çeşit karavanlar olduğundan dolayı, sıklıkla kafa karışıklığı yaşamaktadır. Motokaravanlarda campervan adı verilen panelvan minibüsler ve “Alkovan” adı verilen alko kasa tipine sahip olan karavan çeşitlerinde kasko uygulanmasının bir sakıncası bulunmamaktadır. “Campervan” ve “Alkovan” motokaravanlarda araç yaş sınırı 15 yıl olarak belirlenmiştir.

Çekme karavan olarak adlandırılan karavanlarda ise daha farklı bir durum bizi karşılamaktadır. Çekme karavan türleri Türkiye Cumhuriyeti’nde O1 ve O2 belgeli olarak hizmet vermektedir. O1 belgesine sahip olan karavanlar 750 kilogramın altında olan karavanlar olarak bilinmektedir. O1 belgeli karavanlar ruhsat ve trafik tescili gerektirmez. Plakasız bir şekilde kullanmakta bir sakınca yoktur.

O2 olarak adlandırılan karavanlar ise tam tersi olmaktadır. 750 kilogramın üstünde bulunan araçlar olarak bilinirler ve plakalı, ruhsatlı araçlardır. O2 olarak bilinen karavan türü için trafik tescili almak gerekmektedir. O1 karavanlara dar kapsamlı bir kasko türü uygulanırken, O2 karavan türlerine daha geniş kapsamlı bir kasko yapılabilmektedir.

Karavan ile yolculuk yapmak, birçok insan için eşsiz bir deneyimdir. Karavan sahibi olmanın en büyük avantajlarından biri istediğiniz zaman özgürce seyahat edebilmektir. Aileniz ve sevdiklerinizle dünyanın çeşitli yerleri gezip görebilir, bunları hepsini yaparken de konaklama problemi yaşamazsınız. Karavan ile bir yolculuğa çıkmadan önce gidilecek yerleri belirlemek, kamp alanlarını öğrenmek çok önemlidir.

Herhangi bir aracın park yapabildiği her yere karavanların da park edebilmesi yasaldır. Ancak konaklamak için tente ve benzeri eşyalarınızı açmak isterseniz, bunu yapmak yasadışı olacaktır. O yüzden karavanınızı kamp alanlarına park etmek daha uygun olacaktır. Yeni kültürler tanırken gezmek, bunların hepsini de sevdikleriniz ile tecrübe etmek, karavan sevdalılarının bu tutkudan vazgeçememe sebeplerinden biridir. Birçok artısı bulunan karavanların sahipleri her geçen yıl artmaktadır.

Güzel bir yaz gününde tatilinizi yaparken karavanınızın başına bir şey gelmesi, istenmeyecek durumlardan biridir. Bu tarz durumların önüne geçmek için de karavan sigortası yaptırmak oldukça elverişli olmaktadır. Karavanınızı her türlü tehlikeye karşı güvence altına alan karavan sigortası, tüm karavan sahiplerinin göz önünde bulundurması gereken önemli bir noktadır.

Karavan Sigortası Fiyatları

Karavan sigortaları, sigorta yaptırmayı tercih ettiğiniz firmaya göre farklılık gösterecektir. O yüzden net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Karavan sigortası fiyatları;

 • Marka,
 • Model,
 • Geçmiş Kaza Secelesi gibi detaylara göre belirlenir.

Karavan Kasko ve Normal Kasko Arasındaki Farklar

Karavan kasko sigortası ve normal kasko poliçeleri arasında bir fark bulunmamaktadır. Karavan kaskosunun normal kaskodan farklı olmasının sebebi ise, karavanların otomobil olarak değerlendirilmemesidir. Özel amaçlı taşıt kategorisinde yer aldığından dolayı kaskodan faydalanılmaktadır.

Karavan sahiplerinin karavan sigortasından ayrı olarak, zorunlu trafik sigortası da yaptırmaları gerekmektedir. Herhangi bir trafik kontrolüne sigortasız bir şekilde yakalanmak büyük cezalar almanıza sebebiyet verecektir.

Add Comment

Size destek olabilmek için buradayız.