Karavan sigortası, karavan sahipleri için hayat kurtarıcı bir pozisyonda yer alır. Karavanınız ile uzun yolculuklara çıktığınızda aracınız arızalanabilir, lastiği patlayabilir, çalınabilir ve başına daha birçok olay gelebilir. Karavan sigortası yaptırmak bunun gibi tatsız durumlara her zaman hazırlıklı yakalanmak için önemli bir rol taşır.

Karavan sahibiyseniz ve karavanınız 750 kg’ın üzerinde ise, zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Karavan sigortasına gelindiğinde ise işler biraz daha farklıdır. Karavan sigortası yaptırmak zorunlu değildir ancak sizi ve karavanınızı ortaya çıkabilecek birçok problem karşısında güvence altına alır. Zorunlu olmasa bile size birçok fayda sağlayacak olan karavan sigortası yaptırmak isterseniz, göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar vardır.

Karavan Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sigortanın kapsamlı veya dar kapsamlı olup olmaması önemli bir husustur. 750 kg’ın altında olan karavanlara dar kapsamlı sigorta yaptırılabilirken, daha büyük karavanlarınız için geniş kapsamlı bir kasko yaptırabilirsiniz.

Eğer bir motokaravan sahibi iseniz, sigorta şirketleri karavanınızın 15 yaşından küçük olması şartı ile sizlere kasko hizmet sağlıyor. Bu yüzden eğer 15 yaşının üstündeki motokaravanınıza sigorta yaptırmak istiyorsanız, bunu dikkate almanızı öneririz.

Çekme karavanlar için ise durum biraz daha farklı bir hal alıyor. Çekme karavanlar O1 ve O2 belgeli olmak üzere ikiye ayrılıyor. O1 belgeli bir çekme karavan 750 kg’ın altındaki karavan anlamına geliyor ve trafik tescili olması gerekmiyor. Bu araçlar için ruhsat almanız gerekmiyor ve plakasız bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Dolayısıyla zorunlu trafik sigortası yaptırmanıza gerek olmuyor. Ancak 750 kg’ın altındaki çekme karavanınız için karavan sigortası yaptırmak isterseniz, dar kapsamlı bir sigorta uygulanıyor ve aracınız maalesef ki her duruma karşı güvence altına alınmıyor.

Karavan Sigortası Hangi Korumaları Sağlıyor?

Karavan sigortası, dar ve geniş kapsamlı olabiliyor. Bu yüzden sigorta şirketleri ile görüşüp kendinize en uygun bulduğunuz kaskoyu yaptırmakta fayda var. Karavan sigortaları genellikle geniş kapsamlı oluyor ve karavanınızı birçok duruma karşı güvence altına alıyor. Karavan sigortasının koruma sağladığı durumlar ise şu şekilde listelenmekte:

 • Çarpma, çarpışma, çarpılma,
 • Aracınızın devrilmesi, yuvarlanması ve düşmesi,
 • Aracınızın yanması,
 • Aracınızın çalınması veya çalınmaya teşebbüsü,
 • Deprem,
 • 3.kişilerin kötü niyetli hareketleri,
 • Aracınızın camının kırılması,
 • Aracınızın çekilmesi,
 • Dolu ve fırtına olayları,
 • Sel ve su baskını olayları,
 • Kemirgen hayvanların araca verdiği hasarlar,
 • İsteğe bağlı olmak üzere yurt dışı teminatı,
 • Yol ve yardım hizmetleri,
 • Hasarsızlık koruma.

Karavanlarda Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Olur?

Eğer karavan sahibi iseniz, O1 belgeli çekme karavanlar dışında, zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Karavan sahipleri zorunlu trafik sigortasını yüksek primler vererek ödemektedirler. Bunun sebebi ise karavanların, ambulans, itfaiye gibi sürekli trafikte hareket halinde olan araçlar kategorisinde değerlendirilmesinden kaynaklanmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkacak her araç için yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kaza olması durumunda, karşı tarafta oluşabilecek maddi ve fiziksel hasarı karşılar. Trafik sigortasının genel olarak yapılma sebebi budur. Belli kapsamlar çerçevesinde, kaza durumunda araç sahibinde ve araçta oluşabilecek hasarları karşılamak için yapılır.

Düzenli olarak zorunlu trafik sigortası yaptıran kişiler, kaza esnasında oluşabilecek maddi ve manevi yükten kurtulur. Aynı zamanda karşı tarafın da zararları karşılanır. Zorunlu trafik sigortasının kapsamında, karşı tarafta oluşabilecek fiziksel zararlar da yer almaktadır. Herhangi bir kaza durumunda karşı tarafta ciddi bir hasar veya ölüm gibi bir durum olduğunda, normalde hatalı sürücünün ödemesi gereken ücretler de sigorta kapsamı içerisindedir.

Trafik sigortası poliçesi 1 sene ile sınırlıdır. Her 1 senede yeniletmek kanunen zorunluluktur. Poliçenizi bitiş tarihinden önce yeniletmeniz gerekmektedir. O yüzden kasko bilgilerinizi okurken başlangıç ve bitiş tarihine dikkat etmek önemlidir. Zorunlu trafik sigortası, aracınızın türüne, ticari olup olmadığına ve bulunduğu il gibi değişkenlere bağlı olmak üzere değiştirilebilir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmamak cezaya tabidir. Trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkarsanız ve yakalanırsanız, büyük miktarlarda ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Add Comment

Size destek olabilmek için buradayız.